İstanbulspor-Galatasaray maçına damga vuran penaltı! ‘Tekrarı gerekiyor’

Trendyol Süper Lig’in 3. haftasının erteleme maçında Galatasaray deplasmanda İstanbulspor’u Mauro Icardi’nin golüyle 1-0 mağlup etti ve galibiyet serisini 5 maça çıkardı.

İstanbulspor-Galatasaray maçına Kerem Aktürkoğlu ve Mauro Icardi ortaklığında kullanılan penaltı atışı damga vurdu. Kerem Aktürkoğlu penaltıda Icardi’ye pas attı ve Arjantinli yıldız boş kaleye topu dışarı vurdu. 

beIN Trio ekibi İstanbulspor-Galatasaray maçındaki tartışmalı pozidyonları değerlendirdi.

İŞTE KARŞILAŞMANIN TARTIŞMALI POZİSYONLARI

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’un Trio ekibi, İstanbulspor – Galatasaray maçındaki hakem kararlarını değerlendirdi. İşte Deniz Çoban ve Bahattin Duran’ın yorumlarıyla masaya yatırılan İstanbulspor – Galatasaray maçının tartışmalı pozisyonları…

10. DAKİKADA LUCAS TORREIRA’NIN ALASSANE NDAO’YA MÜDAHALESİNDE KART GEREKİR Mİ?

Bahattin Duran: Önce buradan pozisyonun yerini izleyelim. Duralım lütfen.

Deniz Çoban: Neye bakıyoruz? Bu oyuncu geçseydi 1-2 saniye içinde çok önemli bir gol şansı olacak mıydı? Eğer olacak derseniz bunu umut vadeden atak olarak kabul ediyoruz.

Bahattin Duran: Şöyle hocam, bu benim için umut vadeden bir atak değil.

Deniz Çoban: Niye değil?

Bahattin Duran: Kendi yarı sahasında…

Deniz Çoban: 4 tane oyuncu, savunmasında yerleşmiş.

Bahattin Duran: Evet, Galatasaray’ın savunma dörtlüsü zaten yerinde. Alassane Ndao, kurtulduktan sonra evet 2 tane İstanbulsporlu takım arkadaşı var.

Deniz Çoban: 5 tane oyuncunun olduğu yerde umut vadeden ataktan söz edemeyiz.

Bahattin Duran: Ve kaleye çok uzak. Kendi yarı sahasının ceza sahası ile orta sahanın ortasında bir pozisyon.

Bahattin Duran: O zaman neye bakıyoruz? Sarı kart olması için kontrolsüz bir hareket var mı? Benim için dikkatsiz bir faul.

Deniz Çoban: Basmıyor mu ayağına hocam?

Bahattin Duran: Ona dikkat ettim, basmıyor. Belki, belki çok ucunu sıyırıyordur.

Deniz Çoban: Çünkü kamera açıları yapıştırabiliyor. Buradan böyle görüyoruz belki arada mesafe…

Bahattin Duran: Diğer taraftan bir açısı yok, ters açısı yok. Ama bak, oyuncu ayak ucunu basmıyor zaten. Ayak ucuna basılsa orayı da tutar. Bileğine aldığı darbeden dolayı…

Bahattin Duran: Ben burada hakemin verdiği karara saygı duyuyorum. Maçın 10. dakikasındaki bu pozisyonda yalnız faul verilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum.

Deniz Çoban: Evet. Bence de umut vadeden atak yok, bence de kontrolsüz hareket yok. Sadece faul verilmesi doğru.

12. DAKİKADA MENDY MAMAOU’NUN KEREM DEMİRBAY’A MÜDAHALESİNDE DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Deniz Çoban: Bir faulden fazlasını bekliyor oyuncular ama hakem, burada faulü de çalmıyor.

Bahattin Duran: Şimdi Abdulkadir Bitigen, pozisyona 2 metre. Hemen önünde. Sevgili editörümüz ile seyrederken, ‘Hocam faul’ dedi. ‘Hakemin bu kadar önünde olan pozisyonda emin olma Kansu’ dedim. Bu faul değildir yani tam önünde ama biz ne diyoruz? Hakem pozisyona yakın olacak ama bir de… Ben UEFA ve FIFA masası olarak konuşayım. Massimo Busacca’nın kulakları çınlasın hep ‘between-arasında’ derdi. Hep pozisyonun arasından bakın, nerede olursanız olun benim için yerinizin çok önemi yok ama pozisyona aradan bakın çünkü aradan baktığınız zaman o müdahaleyi görürsünüz derdi. Abdulkadir’in hemen önünde ama pozisyonu görmedi muhtemelen. Pozisyon bu kadar masum bir pozisyon mu? Bir kere faul vermedi.

Deniz Çoban: Bu maçta yer alma konusunda… FIFA hakemimiz elbette geliştirmeye çalışıyordur. Dikkat ettiğim şey; oyunu önüne alarak izlemesi onun avantajına olup oyunun önünden gidiyordu. Biraz önceki çaldığı faulde de oyunun önündeydi. Geriye dönüp bakıyor. Oyununun önünden gidiyor. Aslında oyunu önüne alması lazım. Burada da bu pozisyonu önüne alıp izleseydi, aradan bunu görseydi bunu kaçırmazdı.

Deniz Çoban: Bu fotoğrafı böyle durdurursanız…

Bahattin Duran: Fotoğrafı durdursak, bunu fotoğraf olarak göstersem 10 kişiden 8’i bu kırmızıya yakın der. Pozisyon bir kere faul, net sarı kart.

Deniz Çoban: Neden kırmızı olmaz? Ayak, orada kalmıyor. Oradan kayıp kurtuluyor.

Bahattin Duran: Evet. Ayak sürtüyor. Ayağı çok gergin değil. O transferi hep programlarımızda sizlerden ben de öğrendim. Bülent Yıldırım ile Deniz Çoban’dan aldığım ‘güç transferi’ tamlamasını ben de kullanayım burada. Çok hoşuma gitti, çok da doğru bir ifade.

Deniz Çoban: Prensipte kırmızı kartın belirleyicisi yoğunluktur. O oraya bastığında ne kadar güç verdin oraya? Onu da işte üzerindeki gücü ne kadar transfer ettin diye ifade etmeye başladık.

Bahattin Duran: Bir de bu tip pozisyonlarda ne oluyor? Bilekten veya topuktan daha yukarıda oluyor. Ayak esniyor, dönüyor. O da çok büyük bir işaret. Özellikle VAR odasındakiler için…

Bahattin Duran: Burada bakın topuğunu sıyıracak. Evet, sıyırdı. Gücü transfer edemedi ama yaptığı bu hareket, kontrolsüz bir hareket. Faul verilmesi ve kesinlikle sarı kart gösterilmesi gerekiyordu.

Deniz Çoban: Evet, net bir sarı kart atlanmış. Benim açımdan da öyle. Abdulkadir, çok yakın ama dediğiniz gibi aradan izlemediği için düşen oyuncu önünü kapatıyor, orayı göremiyor.

35. DAKİKADA OKAN ERDOĞAN’IN MAURO ICARDI’YE MÜDAHALESİ VAR MI, PENALTI KARARI DOĞRU MU?

Bahattin Duran: Abdulkadir Bitigen, çok doğru yerde. Pozisyonu çok net gördü. Icardi, önce nizami bir şekilde topla oynadı arkasından Okan’ın müdahalesiyle de yerde kaldı. Çok net bir penaltı.

Bahattin Duran: Icardi, tabanıyla gelip topla oynuyor ya onu soran izleyicilerimiz olabilir. Tabanıyla oyuncu topla oynayabilir. O tabanın rakibine tehlikeli olup olmadığının burada düşünülmesi lazım. Bu tabanın rakibine bir tehlikesi var mı?

Deniz Çoban: Rakibe tehlike arz etmesi için rakibin karşısında olması lazım. Topa da tehlikeli hareket yapılmaz.

Bahattin Duran: Yani topa tehlikeli hareket gibi bir terim söz konusu değil.

Deniz Çoban: Evet, kramponun vidası karşıyı gösteriyor ama karşıda kimse yok.

Bahattin Duran: Aynen öyle. Akıllarda soru işareti kalmasın bunu da söylemiş olalım.

Bahattin Duran: Topla oynayan kim? Icardi. Boşa sallayıp Icardi’nin ayağına vuran kim? İstanbulsporlu oyuncu. Dolayısıyla ceza sahası içerisindeki bu müdahale net bir penaltı.

Deniz Çoban: Peki, bunu kontrolsüz mü yapıyor dikkatsiz mi yapıyor? Bence dikkatsiz yapıyor.

Bahattin Duran: Bence dikkatsiz yapıyor. Gözlerine bakar mısın? Topla oynama isteğiyle yapıyor. Açık ve net bir şekilde penaltı.

Deniz Çoban: Evet, penaltıda bir şüphe yok.

PENALTININ KULLANILMA ŞEKLİ

Deniz Çoban: Penaltı vuruşunun şartları nedir? Top penaltı noktasına konulacak, bütün oyuncular toptan 9.15 metre uzakta ve gerisinde olacaklar, kaleci kale çizgisi üzerinde yüzü vuruş yapan oyuncuya dönük bir şekilde çizgiye basarak duracak, atışı yapacak oyuncu açıkça belirlenecek. Hakemin işaretiyle vuruş yapılacak. Top, vuruş yapılıp açık şekilde ileriye doğru hareket ettiğinde oyunda olacak.

Deniz Çoban: Burada, Abdulkadir Bitigen bütün şartları sağladı. Abdulkadir, Kerem’in atacağını açıkça belirledi ve Kerem, topa doğru gelip ileriye doğru hareket ettirdi. Bütün koşullar yerine geldi. Sorun yok.

Bahattin Duran: Abdulkadir Bitigen de doğal olarak oyunu devam ettirdi. Icardi, vurdu ve top yandan auta gitti. Oyun da kale vuruşuyla başladı. Buraya kadar hiçbir problem yok. Bu tip atışları daha önce de gördük. Messi-Suarez yaptı. Yine bu arada Icardi, PSG’de oynarken Neymar ile birlikte bunu yaptı. Hatta Neymar kullanıyor, Icardi bir gol buluyor orada.

Bahattin Duran: Şimdi eğer gol olsaydı ne olacaktı kısmını konuşuyoruz. Atak nizami, her şey doğru yapıldı.

Deniz Çoban: Şimdi burada ne var? Burada her iki takımdan da ihlal yapan oyuncular var. Çizgiye basmak ihlal. Çizgiler sınırladığı alana dahildir.

Bahattin Duran: Burada olay ne? Diyelim Kerem; topa vurdu, direkten döndü ve erken giren bir oyuncuya gelip onun vuruşunda gol oldu ya da bu şekilde vuruşu kullandığı anda VAR hakemi bunu durduruyor. Eğer Kerem, burada atışı kullandığında VAR odasındakiler Icardi’nin pozisyonuna bakacaklardı. Bir ayağı havada. Burada UEFA’nın tavsiyesiyle izdüşüm yapmıyorlar.

Deniz Çoban: Yani çizgiye basmıyor olsa, çizginin gerisinde olsa… Bir ofsayt tespiti yaparken vücut önde diyoruz ya, penaltı atışındaki ihlallerde bunu demiyoruz. Ayağıyla basacak olması lazım. Ayağını kaldırıp 1 metre kadar içeriye götürse bile zemine basmadığı sürece o ihlal sayılmıyor penaltı vuruşlarında.

Bahattin Duran: UEFA’nın tavsiyesi bu. Burada Icardi’nin bir ayağı havada, vücudu da önde, izdüşüm olarak içeride ama buna bakmıyoruz. Icardi’nin sahaya basan ayağı çizgide ve hatta o yayın içinde. Dolayısıyla bu topta Kerem Aktürkoğlu pası verdiği anda Icardi’nin vuruşu gol olsaydı normal şartlarda VAR kontrolü yapılacaktı ve oyun, endirekt serbest vuruş ile başlayacaktı. Icardi, ceza sahasına erken girip vuruş gol olduğu için.

Deniz Çoban: Şimdi tane tane gidelim. Öyle bir sanki şey yapınca kafalar karışmış gibi oldu. Bir, önce şunu söyleyelim; bir vuruş yapılırken ceza sahasına iki takımdan da oyuncular ihlal yaparak girerlerse bu, penaltı vuruşunun tekrarını gerektiriyor. Fakat hem ülkemizde hem Avrupa’da hem dünyada bu tarz ihlaller çok titiz değerlendirilip cezalandırılmıyor. Yani Kerem geldi, topa vurdu, gol oldu. Bu oyuncular da bu şekilde ihlal yaptılar. Hakem, bunun üzerinde durmuyor. Hem Türkiye’de hem dünyada… FIFA da, IFAB da bunu bu şekilde değerlendiriyor.

Bahattin Duran: Göz ardı ediliyor net bir şekilde.

Deniz Çoban: Göz ardı ediliyor. Kerem, geldi vurdu ve auta gitti. Bu oyuncular bu şekilde girdiler. Yine göz ardı ediliyor. Hakem buna girmiyor ve video yardımcı hakem de gol olmadığı veya gol olduğu için, sonuçlandığı için müdahale edeceği bir şey yok. İş nerede başlıyor? Bu vuruş yapılır da erken girenlerden birisi gol atmaya çalışırsa… Biraz önce olduğu gibi… Icardi, gol atmaya çalıştı. Veya bu erken girenlerden birisi golü kurtarmaya çalışırsa o zaman video hakemin görevi başlıyor. O zaman diyor ki bu golü kurtarmaya veya atmaya giren ihlal yapıp da mı girdi?

Deniz Çoban: Burada Icardi, gol atmaya giriyor ve ihlal yaparak giriyor. Icardi’yi tespit eden video hakem, defans oyuncularını da tespit ediyor ve hakeme, ‘İki takımdan da ihlal edenler var, bu penaltının tekrarı gerekir’ diyor. Icardi, golü yapsaydı video yardımcı hakem, bu penaltıyı tekrarlatacaktı.

Bahattin Duran: Ben, emin değilim. O yüzden endirekt serbest vuruş dedim.

Deniz Çoban: Video yardımcı hakemler işi bilmiyor diye mi? (Gülüyor)

Bahattin Duran: Ya öyle değil, biliyorsun daha önce bu tip pozisyonlarda böyle kararlar verildi.

Deniz Çoban: Yani yanlış değerlendirme olurdu öyle de yapsalardı. Çünkü video yardımcı hakem odasında, video yardımcı hakem açtığı zaman VAR protokolünü ve uygulamaya koyduğunda milimetrik hesap yapar. İki takım oyuncularına da bakar.

Bahattin Duran: Sadece bizim ülkemizde olmuyor. Burada lütfen yanlış anlaşılmasın.

 

86. DAKİKADA KAAN AYHAN’IN TOPA ELLE MÜDAHALESİ VAR MI?

Deniz Çoban: Abdulkadir, arada kaldı.

Bahattin Duran: Sarı kart, burada Abdulkadir Bitigen’e benden. Neden orada Abdulkadir Bitigen? Arkasını döndü, arkada kaldı.

Bahattin Duran: Elle oynama söz konusu değil. Topun elin çarptığı bile net belli değil ama bu hareketin cezası kesinlikle sarı kart.

Deniz Çoban: Aynı şeyi Efecan da yaptığında söylemiştim. Sizi seyircinin önüne atıyor. Hakemin saygınlığını zedeliyor. Bu şekilde yaptığınız hareketler, sarı kartla cezalandırılır. Ama Abdulkadir yine yer alma ile ilgili bir problem yaşamış. Dediğin gibi maça ayak uydurdu. Maç sakin geçince… Beklediği maç olmadı, Abdulkadir’in hazırlandığı maç olmadı bu.

Bahattin Duran: Arkası dönük. Top vücudundan dizine mi geliyor, eline mi geliyor ben çok anlayamıyorum. Burada göğsüne geldi.

Deniz Çoban: Velev ki gelsin eline… Çarpıyor.

Bahattin Duran: Kapalı zaten çarpıyor. Sanki tam olarak göremediği bir pozisyonda risk almayım mı dedi diye düşünüyorum. Benim de aklıma o geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x