Dev Banka Altın Fiyatlarında Beklediği Artışı Açıkladı

Altın fiyatları yılbaşından bu yana yükselişte. Mayıs ayında 2 bin 450 dolar ile rekor kırdı. Uzmanlar, altının yükselmeye devam edeceğini belirtiyor.

ALTIN FİYATLARINDA REKOR YÜKSELİŞ

Altının onsu yılbaşından bu yana yüzde 12’den fazla arttı. Mayıs ayında 2 bin 450 dolarla rekor seviyeyi gördü. Altın fiyatlarının yükselişi yatırımcıların ilgisini çekiyor.

BofA’DAN YENİ TAHMİN: 3 BİN DOLAR

Bank of America, altın fiyatlarına ilişkin yeni tahmin yayınladı. Analistlere göre, altın fiyatı önümüzdeki 12-18 ay içinde 3 bin dolara ulaşacak. Bu tahmin, altın fiyatlarında yüzde 30 artış anlamına geliyor.

TİCARİ OLMAYAN TALEP ARTACAK

BofA analistleri, altın fiyatlarındaki artışın ticari olmayan talebe bağlı olduğunu belirtti. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indiriminin bu artışı tetikleyebileceğini vurguladı. Fiziksel olarak desteklenen altın ETF’lerine girişler ve daha yüksek işlem hacimleri bekleniyor.

MERKEZ BANKASI ALIMLARI ETKİLİ

Merkez bankalarının alımları da altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında. Analistler, “Doların döviz portföylerindeki payını azaltma baskısı muhtemelen daha fazla merkez bankası altın alımını tetikleyecek” dedi. Bu değişim, altının uzun vadeli bir değer deposu ve enflasyona karşı koruma olarak statüsünden kaynaklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x