Yabancı kurumlardan enflasyon tahmini

Türkiye’de enflasyonun ağustos ayında keskin şekilde hızlandığına işaret eden banka, 2023 yılı enflasyon tahminlerini yüzde 70’e yakın olarak açıkladı. HSBC’nin değerlendirmesinde, “Açıklanan enflasyon verisindeki yukarı yönlü sürprizin ardından tahminlerimizi yükseltiyor ve 2023 sonunda enflasyonun yüzde 70’e yakın olmasını bekliyoruz” denildi.

Son çeyrek için daha önce yüzde 62.4 düzeyinde açıklanan enflasyon tahmini yüzde 68’e çıkarılırken; paylaşılan notta, “Veriler aynı zamanda ’nın 21 Eylül’deki Para Politikası Kurulu toplantısında alışılmışın üzerinde bir faiz artışı daha yapmasına neden olabilir” değerlendirmesi yapıldı. Politika faizinin ise bu ay yüzde 27.5 yerine yüzde 30’a çıkarılabileceği öngörüldü.

JPMorgan da Türkiye’de enflasyonun Mayıs 2024’te yüzde 73 ile zirve yapmasını beklediğini bildirdi. Konu ile ilgili yapılan değerlendirmede bugün beklentilerden yüksek gelen tüketici fiyatları verisinin ardından bu yıl sonu için beklentinin yüzde 62’den yüzde 65’e çıkarıldığı belirtildi. JPMorgan, mevcut politika faizi için yüzde 35 olan yıl sonu beklentisine yönelik riskler gördüklerini belirtti. Kurum, 2024 yılı için politika faizi beklentisini yüzde 40’tan yüzde 45’e çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x